Grupa żywieniowa

Grupa przeznaczona jest dla dzieci, które wykazują niechęć do poznawania nowych produktów, mają trudności z rozszerzaniem swojej diety, wybierają produkty o określonej konsystencji, kolorze, smaku, zapachu, unikają dotykania pokarmu.

Zajęcia mają charakter grupowy (do 6–8 osób maksymalnie), prowadzone są przez 2 terapeutów. Zajęcia odbywają się systematycznie, raz w tygodniu. Grupa rozpoczyna się po zebraniu minimum 3 dzieci w odpowiednim wieku i ustaleniu stałego terminu spotkań.

Celem zajęć jest oswajanie dzieci z pokarmem, “odczarowywanie” jedzenia tak, by stało się przyjemnością a nie koniecznością.

Punktem wyjścia jest konsultacja wstępna z jednym z terapeutów prowadzących grupy. Na spotkaniu tym odbywa się szczegółowy wywiad z rodzicem/opiekunem dotyczący wszystkich etapów rozwojowych, nabytych umiejętności, trudności dziecka. Pozwala to wstępnie określić przyczynę problemów z jedzeniem oraz ustalić plan terapii (czasem wskazana jest konsultacja alergologa, dietetyka, psychologa, terapeuty SI czy neurologopedy) i dopasować dziecko do odpowiedniej grupy.

Zajęcia grupy żywieniowej odbywają się w “Mieszkaniu treningowym”, na terenie naszej placówki. Znajduje się tam m.in. w pełni wyposażona kuchnia i jadalnia. Dzięki temu dzieci, poza oswajaniem się z produktami żywieniowymi mogą doskonalić swoją samodzielność oraz inne umiejętności niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Terapeuci prowadzący grupę pozostają w stałym kontakcie z rodzicami/opiekunami dziecka, udzielają wskazówek do pracy w domu. Cyklicznie (1-2 razy w ciągu roku szkolnego) planowane są spotkania dla rodziców, na których gośćmi są np. dietetyk, lekarz pediatra, psycholog, terapeuta SI, logopeda.

Zajęcia, zwłaszcza z młodszymi podopiecznymi mają charakter zabawy, bo tylko w ten sposób pomagamy dzieciom zwalczyć ich niechęć do jedzenia czy poznawania nowych produktów.

Na naszych zajęciach obowiązuje zasada: “NIE MUSISZ TEGO JEŚĆ, ALE JAK CHCESZ, TO SPRÓBUJ”, co jest niezmiernie ważne, gdyż wiele dzieci odczuwa silny lęk na widok jedzenia.

 

UWAGA

Na wizytę należy przynieść wypełniony Diagnoza trudności w jedzeniu  oraz Tygodniowe Menu dziecka.